Pointer kocht joints, cocaïne en een wapen via Snapchat
Van vapes en lachgas tot drugs, nepgeld en wapens: wie wil, kan het op Snapchat allemaal vinden. Ook als je minderjarig bent. Pointer (KRO-NCRV) deed de afgelopen weken onderzoek naar Snapchat en kocht via de app meerdere wietjoints, cocaïne en zelfs een stroomstootwapen. Snapchat beloofde vorig jaar nog beterschap wat betreft de verspreiding van illegale middelen op het platform, maar krijgt ogenschijnlijk moeilijk grip.
KRO-NCRV presentator Jos de Groot werd tijdens undercoveropnames van de aflevering fysiek belaagd door dealers die hij via Snapchat ontmoette. Van het incident bestaan beelden, gemaakt met de verborgen camera die Jos op dat moment droeg. Jos heeft aangifte gedaan van mishandeling bij de politie. De aflevering van Pointer is donderdag 11 juni vanaf 16.00 uur te zien bij KRO-NCRV op YouTube. Bekijk hier de teaser.
Voor dit onderzoek gebruikte Pointer drie verschillende Snapchat-accounts: op het eerste waren leeftijdsinstelling én gebruikersnaam meerderjarig. Op het tweede alleen de gebruikersnaam en op het derde waren zowel gebruikersnaam als de leeftijdsinstellingen minderjarig. Met alle drie de profielen bleek het even gemakkelijk om dealers te vinden.
Europees onderzoek
Snapchat is vaker in verband gebracht met dealerpraktijken die plaats zouden vinden op de app. De Europese Commissie kondigde in maart een onderzoek aan naar Snap Inc. Het bedrijf heeft volgens Brussel mogelijk Europese regels geschonden door minderjarige gebruikers onvoldoende te beschermen tegen onder meer de verkoop van illegale goederen.
Het Europese onderzoek begon op verzoek van de Autoriteit Consument en Markt (ACM) en de Nederlandse Stichting Rookpreventie Jeugd. Zij signaleerden vorig jaar al grootschalige illegale vapehandel via de app. Snap kan in een uiterst geval een boete van 6 procent van de wereldwijde omzet krijgen.
Aanpak illegale activiteiten op Snapchat
Snap benadrukt in een schriftelijke reactie dat het gebruik van Snapchat voor ‘illegale activiteiten’ strikt verboden is. “We zetten ons actief in om dealers die ons platform proberen te misbruiken, proactief op te sporen en te verwijderen (…).” Het bedrijf heeft in 2025 naar eigen zeggen 2,2 miljoen drugsgerelateerde posts verwijderd en 538.000 accounts geblokkeerd. “We weten dat criminelen hun tactieken voortdurend aanpassen in een poging online platforms uit te buiten. Dit zijn vraagstukken die de hele samenleving raken.”
De politie laat in reactie op het onderzoek weten bekend te zijn met het feit dat “via verschillende social media-kanalen, waaronder Snapchat verboden middelen worden aangeboden. Het kopen en verkopen van verboden middelen brengt aanzienlijke risico’s met zich mee, waaronder geweld, intimidatie en andere vormen van criminaliteit. Deze aflevering onderstreept die risico’s helaas op pijnlijke wijze. Daarom roepen wij kijkers nadrukkelijk op om niet in te gaan op dit soort aanbiedingen en weg te blijven van dergelijke afspraken.”
Bron: KRO-NCRV/BM
