Televisiemarkt krimpt in Q3
donderdag 18 december 2025

Televisiemarkt krimpt in Q3

De Nederlandse televisiemarkt is in 2025 in een fase van krimp terechtgekomen, na twee jaren van omzetgroei die vooral het gevolg was van inflatie-corrigerende prijsverhogingen. De tv-omzet daalt dit jaar naar verwachting met 0,5% tot 1,75 miljard euro.

Deze daling zet door tot en met 2029, met een samengestelde jaarlijkse krimp van 1,2%, uitkomend op 1,66 miljard euro. Dat blijkt uit recent onderzoek van Telecompaper.
In het derde kwartaal daalde de tv-omzet zelfs met 1,3% ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. De totale kwartaalomzet kwam uit op 436,3 miljoen euro. De krimp komt vooral door achterblijvende inkomsten uit tv-diensten bij VodafoneZiggo (-7,7 miljoen), KPN (-1,0 miljoen) en Canal+ (-2,2 miljoen). Zij telden alle drie minder klanten dan een jaar eerder. Onder meer Odido en Delta Fiber zagen hun omzet over deze periode juist groeien, met respectievelijk 2,3 miljoen en 1,5 miljoen euro.

De belangrijkste oorzaak van de achterblijvende omzetcijfers is het afnemende aantal tv-klanten. Consumenten kiezen steeds vaker voor losse streamingdiensten in plaats van aanvullende tv-pakketten. Tv-aanbieders genereren weliswaar inkomsten door streamingapps via hun platforms aan te bieden, maar deze opbrengsten liggen lager dan bij traditionele tv-diensten.
Het aantal tv-aansluitingen neemt tot en met 2029 jaarlijks met gemiddeld 2,4% af. Voor 2025 blijft het aantal aansluitingen waarschijnlijk steken op 6,4 miljoen, 2,3% minder dan een jaar eerder. In 2028 zakt het aantal consumenten-tv-aansluitingen naar verwachting onder de zes miljoen.

Ziggo was ook in het derde kwartaal de grootste tv-aanbieder naar abonnee-aantal. Het bedrijf heeft een marktaandeel van ruim 44%, ongeveer een procentpunt minder dan een jaar eerder. KPN is nummer 2 met een aandeel van ruim 34%, een half procentpunt meer dan een jaar eerder. Odido groeit naar een marktaandeel van ruim 7,5%. Onder de kleinere tv-aanbieders verloren Canal Digitaal en Online opvallend veel abonnees.

Bron: Telecompaper

Bericht delen