Eurosport en HBO Max in Milaan-Cortina: “We vieren de sport op een nieuwe manier”
Your Olympics. Your Way. De boodschap van Eurosport en HBO Max met betrekking tot de Winterspelen van Milaan-Cortina dekt perfect de lading. Alles draait om controle, technologische innovatie en een andere benadering van de (jongere) kijker.
Gijs Poortman, directeur Eurosport Benelux (alweer sinds 2007), is zichtbaar trots tijdens de olympische perspresentatie in de knusse studio op het Media Park. Voor wie de afgelopen jaren de bewegingen in het medialandschap heeft gevolgd, is het geen verrassing dat Warner Bros. Discovery (WBD) groot inzet op de Olympische Spelen, maar dit jaar is de strategie verder aangescherpt. De focus ligt op een hybride model: live-sport als fundament op Eurosport 1 en HBO Max, aangevuld met innovatieve, snelle formats voor een nieuwe generatie sportliefhebbers.
Een cruciaal onderdeel van de operatie vindt niet plaats in de Italiaanse bergen, maar gewoon in Nederland. In Hilversum bevindt zich de ’tech-hub’ die de regie voert over de volledige Europese uitzending. “Alles is met elkaar verbonden,” legt Poortman uit. “In Hilversum komt alles voor heel Europa binnen. Het systeem is volledig gespiegeld met Londen; als hier iets wegvalt, draait het daar direct door.”
Schakelen
Deze centralisatie zorgt voor een ongekende efficiëntie in de productie. Waar voorheen elke markt zijn eigen wiel moest uitvinden, werkt WBD nu met een centrale techhub op het Media Park. “Alle lijnen lopen hierbinnen en worden vanuit de techhub gedistribueerd naar elke Eurosport-regie in Europa,” aldus Poortman. “De vorige Winterspelen waren we internationaal nog niet op deze manier aan elkaar verbonden. Nu kunnen we in de regie alle feeds van de verschillende evenementen simpelweg binnenhalen en ertussen schakelen. Het is allemaal veel makkelijker geworden.”
Een welkom voordeel, juist nu deze Spelen logistiek meer planning vereisen omdat de afstanden tussen de venues aanzienlijk zijn. Voor de Nederlandse kijker ligt de nadruk uiteraard op het schaatsen. Eurosport heeft zichzelf in een positie gemanoeuvreerd waarin het de strijd aangaat met de gevestigde orde. “In Nederland zijn wij de experts op schaatsgebied en gaan we Eurosport International voorzien van onze expertise,” zegt Poortman trots. Dit vertaalt zich in een prominente fysieke aanwezigheid. In de olympische schaatshal staan analist Jochem Uytdehaage, ervaringsdeskundige en tweevoudig olympisch kampioen, en presentatrice Anne-Greet Haars letterlijk met hun neus op de finishlijn. Ze doen niet alleen verslag voor Nederland, maar ook in het Engels voor de andere Eurosport-markten.
Poortman: “Bij het schaatsen staan we nu op het middenterrein, waar slechts een paar plekken beschikbaar zijn. Dat geeft wel aan hoe groot het gewicht van Warner Bros. Discovery in deze olympische deal inmiddels is.” Wat bovendien helpt, is het ontbreken van groot tijdverschil zoals de laatste keren in Beijing (2022) en Pyeongchang (2018); die barrière geldt ditmaal niet voor de 865 uur sport vanaf vijftien locaties.
CIAO TUTTI
Hoewel de Winterspelen qua omvang ongeveer een derde van de Zomerspelen zijn, trekt WBD technologisch gezien alle registers open in Italië. “Onze experts staan vaak voor een green screen, maar voor de kijker zijn ze volledig omgeven door de bergtoppen van Milaan-Cortina,” legt Poortman uit. “Het is volledig augmented reality en die setting is in elke regie in Europa in te laden, wat zorgt voor een uniforme uitstraling van ons merk.” Toch is technologie slechts een middel. Het doel is vooral ook het bereiken van de kijker die de traditionele televisie de rug heeft toegekeerd. Daarom is het programma CIAO TUTTI ontwikkeld, een dagelijkse onlineshow op YouTube en HBO Max, gepresenteerd door Neal Petersen en Lexie Stevens.
“De jongere doelgroepen zitten niet meer met rondetijdboekjes voor de televisie,” beseft Poortman. “Zij kijken op een andere manier, wanneer zij willen. Daarom hebben we een team van tien social reporters, die influencer-posities binnen de venues boeken. Zij maken met handheld camera’s content van momenten die je normaal mist, zoals bijvoorbeeld Jake Paul in het publiek, en dat combineren we met de officiële wedstrijdbeelden.”
Ondanks de focus op online formats, blijft de rechtstreekse sportbeleving de heilige graal. Eurosport 1 staat de gehele dag (vanaf 09.00 tot 00.00 uur) in het teken van de live sport in Milaan Cortina, waarbij de focus ligt op de Nederlandse atleten in het schaatsen, shorttrack en andere wintersporten. HBO Max is tijdens de Olympische Winterspelen de enige plek waar fans alle momenten live en on demand kunnen bekijken. Gedurende negentien dagen zijn daar de prestaties van 2.900 atleten te zien, die strijden in 116 medaille-evenementen binnen zestien disciplines in acht verschillende sporten. Op HBO Max zijn álle olympische sporten live te streamen van begin tot einde en wordt alles voorzien van Nederlands commentaar, desgewenst in multiview op vier schermen tegelijk.
Niet te veel analyseren
Poortman is kritisch op de traditionele manier van verslaglegging waarbij vaak snel wordt teruggeschakeld naar de studio voor analyses. “Wat ons echt onderscheidt, is dat we bij de live-sport blijven.” Hij haalt een voorbeeld aan van de laatste Zomerspelen: “Toen Worthy de Jong die legendarische driepunter scoorde bij het 3×3 basketballen, stond onze verslaggever Neal tussen de feestvierende spelers. De NOS schakelde op dat moment naar de studio. Dan mis je de essentie van het moment. Onze kracht is dat we blijven bij de sport en niet te veel analyseren waarom iets misging. Wij vieren de sport.”
Een andere belangrijke pijler is de intensieve samenwerking met NOC*NSF en het Staatsloterij TeamNL Huis. Dit partnerschap moet de brug slaan tussen de sfeer in Italië en de fans in Nederland. Drievoudig olympisch kampioen Ranomi Kromowidjojo speelt hierin een sleutelrol; zij doet live verslag van de huldigingen en de emoties in het Huis.
“De Olympische Spelen zijn meer dan sport alleen,” besluit Poortman. “Hier komen inspiratie en maatschappelijke waarden samen. Samen met TeamNL willen we laten zien wat deze momenten betekenen voor heel Nederland.” Overigens zal Eurosport voor het eerst ook dagelijks de hoogtepunten van de Paralympische Winterspelen uitzenden.
Bron: BM
Foto’s: Eurosport/HBO Max
