RDI maant DAB+-duikers
Zo’n 2,3 miljoen Nederlanders kunnen nog steeds hun lokale radiostation niet op DAB+ ontvangen, ondanks een nieuwe uitzendverplichting. Onder meer FunX voldoet niet aan de dekkingsvereisten en zelfs de hoofdstedelijke lokale omroep is daar niet te vinden in de digitale ether. De RDI heeft aan niemand uitstel verleend, meldt de toezichthouder aan BM.
Sinds maandag moeten alle lokale DAB+-vergunninghouders te horen zijn op het kanaal waarop ze vorig jaar al mochten beginnen, na hun toegekende aanvraag. De RDI bevestigde donderdag dat desondanks zes netwerken in opgeteld dertig gemeenten nog niet uitzenden, waaronder in Amsterdam, Barendrecht, Dordrecht, Helmond, Ommen en Goeree-Overflakkee. Voor DAB+ moeten, anders dan bij FM, vergunninghouders samen een zenderpark in de lucht brengen. Als dat niet lukt, is geen van die radiostations te ontvangen.
De RDI zegt niet te weten waarom ruim één op de tien lokale DAB+-gebieden nog altijd niet on-air is en gaat de betrokkenen om uitleg vragen. Afhankelijk van de opgegeven redenen kan de toezichthouder dan ingrijpen.
Van lokaal naar regionaal
Alleen op de Friese Wadden is het lokaal digitaal legaal stil, omdat daar eerst niemand wilde uitzenden. Inmiddels is er één geïnteresseerde, maar die moet nog door de ballotage bij het Commissariaat. De Lokale Omroep Ameland lift intussen mee met het grotere Radio Simone, waardoor de LOA op dat eiland op FM te horen is en zelfs in heel Fryslån op DAB+.
Ook de relatief bekende radiomerken SunriseFM en Arrow Bluesbox verruilden het lokale voor het (boven)regionale domein. Sunrise rondde dit proces afgelopen weekend af; Arrow is nog altijd bezig met de overdracht van de lokale vergunningen, met toestemming van de RDI.
Bron: BM/RDI/Roeland van Zeijst