London Calling: Medienkampf
donderdag 4 september 2025

London Calling: Medienkampf

Als één land in Europa een stabiele mediabranche kent, dan is het wel Duitsland. Twee publieke omroepen (ARD en ZDF) verdelen een omroepbijdrage van 5,5 miljard euro. Ook op het gebied van commerciële televisie is het landschap overzichtelijk: RTL en ProSiebenSat.1 verdelen de opbrengsten in de tv-reclame markt, een bedrag van meer dan vier miljard. Daarnaast komen uiteraard de streamers flink opzetten en dat werkt marktvergrotend. De Duitse consument betaalt inmiddels aanzienlijke contributie aan vooral Prime Video en Netflix.

Geen wonder dat Nederlandse producenten zich lange tijd in Duitsland in luilekkerland waanden. De Duitsers lijken zelf aan creatieve armoede te lijden en namen altijd graag Nederlandse televisieprogramma’s af. Met programmabudgetten die drie tot vijf keer het Nederlandse plafond overstijgen, is het heerlijk produceren. Maar er hangt verandering in de lucht.

Het rustige Duitse tv-landschap werd deze zomer ruw opgeschud. Geheel onverwacht nam RTL het noodlijdende Sky Deutschland over. Klassieke betaaltelevisie komt in Duitsland maar niet van de grond en Comcast, de eigenaar van de zendergroep, wilde maar wat graag van de business af. Voor het onvoorstelbaar lage bedrag van € 150 miljoen wisselde het bedrijf van eigenaar. De voorgangers van Comcast betaalden in 2014 nog een bedrag van meer dan € 2 miljard voor het toenmalige Première, hetgeen zal leiden tot een forse afschrijving. Een slimme deal van RTL, dat via Sky haar abonnees ziet verdubbelen en nu ook op sportgebied een sterke propositie kan toevoegen.

Een slimme deal van RTL dat via
Sky haar abonnees ziet verdubbelen

In het zuiden van Duitsland is het ook spannend. Mediaset, het mediabedrijf van de zoon van Silvio Berlusconi, heeft zijn zinnen gezet op het ontwikkelen van een Europees televisiebedrijf onder de naam MFE en probeert ProSiebenSat.1 in handen te krijgen. MFE had al tegen de 30% van ProSieben in handen en heeft deze zomer het initiatief genomen.

De Italianen probeerden eerst voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten met een laag bod, maar besloten dat eind juni te verhogen. 15% van de aandeelhouders hapte toe. Dat maakt de situatie er niet makkelijker op, want 45% is uiteraard te weinig om het bedrijf te gaan controleren. Inmiddels maakt de Duitse overheid zich grote zorgen over de overname van ProSieben door de Italianen.

Tegelijkertijd staan de Duitse publieke omroepen ook in het centrum van de aandacht. Nadat vorig jaar een aantal schandalen bij ARD-bedrijven aan het licht kwam, werd de hoogte van de omroepbijdrage direct aan de kaak gesteld. Een gemiddeld Duits huishouden betaalt € 220 per jaar aan omroepbijdrage, een in Europa inmiddels ongekend bedrag.

En tenslotte beginnen de streamers eindelijk voet aan de grond te krijgen: het in Duitsland zeer sterke Prime Video en het inmiddels beter presterende Netflix komen samen over de twintig miljoen abonnees en dit jaar wordt verder reikhalzend uitgekeken naar de komst van HBO (Max). Duitsland zou wel eens de media battle ground in Europa kunnen worden, temeer daar RTL-Bertelsmann zich volledig op haar thuismarkt gaat concentreren, een unieke ontwikkeling!

Oege Boonstra
Oege Boonstra is internationaal media consultant en founding partner van management adviesbureau 3Rivers

Bericht delen