Cornélie Constateert: Transfers in sportrechten
woensdag 16 juli 2025

Cornélie Constateert: Transfers in sportrechten

Waar niet zo lang geleden de streamingdiensten eerst wel, toen niet en toen weer wel de rechten van diverse titels met elkaar deelden, lijkt de sportwereld nu weer aan de beurt. Met het verschil dat hier niet alleen de streamingdiensten met elkaar concurreren, maar ook de lineaire zenders meedingen naar de rechten.

Sport is bij uitstek live en daarmee één van de 2 dobbers waar lineaire tv nog grotendeels op drijft. Lineaire spelers als NOS, ESPN en Ziggo Sport hebben de uitzendrechten voor de belangrijkste competities voor ons land. Toch zie je dat streamingdiensten steeds vaker meedingen naar de rechten. Toen Viaplay geïntroduceerd werd in Nederland en de F1-rechten naar zich toe trok, was het amper voor te stellen dat een streamingdienst live sport zou gaan brengen, want streaming was toch on demand?

Opvallend dat Viaplay onlangs 2 tv-zenders heeft gelanceerd. In de eerste plaats met het betaalde kanaal Viaplay TV+ (gratis voor Viaplay abonnees) om een oplossing te bieden voor de technische uitdagingen waarvoor ze staan tijdens de races. Zoals gezegd is sport bij uitstek een genre om live te kijken en om dat te faciliteren voor heel veel kijkers op hetzelfde moment is een uitdaging voor Viaplay via het eigen platform, zo blijkt ook uit de berichtgeving rond de Formule 1 uitzendingen.

Zelfs Netflix ziet inmiddels
de toegevoegde waarde van lineair

Het kunnen kanaliseren van een deel van de kijkers via lineaire kanalen bij onder andere Ziggo en KPN biedt daar een oplossing voor. Opvallender is de introductie van de andere Viaplay zender. Deze is gratis voor iedereen en geeft Viaplay de mogelijkheid om extra inkomsten te genereren door middel van reclame. Steeds meer mediabedrijven zien in dat deze hybride manier van aanbieden de beste manier is om inkomsten te optimaliseren. Zelfs first-mover Netflix ziet inmiddels de toegevoegde waarde van lineair en begint in Frankrijk een samenwerking met TF1.

De sportmarkt in Nederland is dus behoorlijk vol. Met het recente bericht van Viaplay en Amazon Prime Video dat die laatste een deel van de Premier Leaguewedstrijden voor zijn rekening gaat nemen, voegt een nieuwe partij zich bij het lijstje sport-uitzendrechtenhouders. En dan is er nog DAZN, al sinds 2020 actief in Nederland, dat met het gratis aanbieden van het WK clubvoetbal deze zomer een serieuze poging doet om de Nederlandse kijker voor zich te winnen.

Daarnaast hebben ze de uitzendrechten van Glory, voorheen te zien bij Videoland, binnen weten te halen. Videoland wist deze wedstrijden heel goed neer te zetten als grote events, maar heeft daarnaast een uitgebreid en divers aanbod waarmee ze de kijker vast kunnen houden. DAZN heeft aangegeven wereldwijd de Netflix voor sport te willen worden. Met het aanbod dat ze nu hebben, is dat voorlopig lastig. In Duitsland en Italië beschikken ze over de nationale voetbalcompetitie. Daar zet je zoden mee aan de dijk. Maar de eredivisie ligt in Nederland bij ESPN, de NOS heeft de wedstrijden van het Nederlands elftal, Ziggo Sport heeft Europees clubvoetbal en contracten liggen nog wel een tijdje vast. Als DAZN wereldwijd wil winnen, zul je toch eerst lokaal moeten scoren en daar hebben ze nog wel wat goede transfers voor nodig.

Cornélie Klercq
Cornélie Klercq is mediastrateeg en met Lilhen Consulting werkzaam voor onder andere Screenforce en CIA

Bericht delen